Švč. Mergelė Marija liepia Keršto angelui nuleisti kalaviją

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas piešinys 
Sritys profesionalioji dailė (grafika)
Inventorinis numeris ČDM Mg 1837
Matmenys aukštis x plotis – 19,3 x 14,5 cm
Medžiagos popierius 
Atlikimo, pagaminimo technika skiestas tušas
Autorius (-iai)
Sukūrimo data XVIII a. I p.

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Eskize pavaizduota scena, susijusi su Vilniaus maru. Kompozicija padalinta į dangiškąją ir žemiškąją sferas. Dangiškos dalies dešinėje debesies „soste“ sėdi Švč. Mergelė Marija. Dešine ranka ji stabdo kairėje įkomponuotą angelą, traukiantį kalaviją, o kairėje laiko sulaužytas Dievo rūstybės strėles. Apatinėje sferoje įkomponuotos maro aukų – suaugusiųjų ir vaikų – figūros. Ekspresija pasižymi angelo ir mirusiųjų figūros. Angelas čia yra Dievo valios, jo siunčiamos bausmės vykdytojas, kurią sustabdo Švč. Mergelė Marija, išklausydama žmonių maldas. Temos požiūriu piešinys susijęs su Vilniaus Antakalnio bažnyčioje esančiais kūriniais „Maloningoji Švč. Mergelė Marija“ ir „Maras Vilniuje 1710 metais“, nutapytu 1761 m., tačiau S. Čechavičius  pasirinko visai kitą ikonografinį sprendimą. Nėra žinoma, kuriam paveikslui eskizas galėjo būti padarytas, neaiškus ir pirmavaizdis. Čechavičiaus mokytojo Maratto kūrybos kontekste aptikta keletas panašios temos grafinių darbų: graviūra „Šv. Karlas Boromėjus meldžia išlaisvinti nuo maro Milaną“, atlikta pagal italų dailininką Domenico Cerrini (1609–1681), ir piešinys „Šv. Rozalija užtaria maro aukas Palestrinoje“, kuris darytas paveikslui, nutapytam po maro protrūkio Palestrinoje 1656 m. Šiose kompozicijose atpažįstamos tik detalės, kurias S. Čechavičius galėjo panaudoti –  pirmoje graviūroje regimas skriejantis angelas su ilgu ištrauktu kalaviju, o ypač panašiai traktuota viena iš gulinčiųjų aukų figūrų. Antrajame piešinyje šv. Rozalija taip pat kreipiasi į angelą su kalaviju, įkomponuotu viršutinėje piešinio dalyje.

 

Iš straipsnio: Vasiliauskienė, Aušra. „Simono Čechavičiaus (1689–1775) piešiniai iš Rokiškio dvaro kolekcijos: nuo šventųjų iki palaidūnų“ // Excellentia virtutum: šventieji Lietuvos kultūroje: mokslo straipsnių rinkinys / sudarytoja Asta Giniūnienė. Vilnius, 2019, p. 124–126.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Švč. Mergelė Marija liepia Keršto angelui nuleisti kalaviją daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Aušra Vasiliauskienė

Įrašų, ženklų, signatūrų informacija

Transkripcija Signatūros tipas Įrašo autorius Vieta Įrašo data  

Invenit Czechowicz AS. / N. 3.

S. Czechowicz. / Puota. Škicas religiniam paveikslui. / Išskiestas tušas. 14,5 x 19,3 cm.

įrašas apatinėje dalyje kairiajame kampe, apatinėje dalyje dešiniajame kampe, pasporto apatinėje dalyje kairėje daugiau informacijos...