Fajanso plytelės

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas plytelė 
Sritys menas, taikomoji dekoratyvinė dailė
Pirminės apskaitos numeris ČDM G 56071
Inventorinis numeris ČDM Tt 15624
Matmenys aukštis (rėmas) – 74,5 cm
plotis (rėmas) – 49 cm
aukštis x plotis (viena plytelė) – 13 cm
Medžiagos fajansas  glazūra 
Atlikimo, pagaminimo technika tapyba  poglazūrinis dekoras 
Sukūrimo data XVII a. II p.
Sukūrimo vieta Delftas, Nyderlandai

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Iki porceliano išradimo kokybiškiausia ir vertingiausia Europos keramika buvo fajansas. Jo gamyba buvo žinoma jau IX amžiuje Mesopotamijoje. Maurų laikais fajansas pateko į Ispaniją, iš ten į Italiją ir kitas Europos šalis.
Iš kitų keramikos rūšių jis skyrėsi balta neperšviečiama alavo glazūra, dengusia visą indo paviršių. XVII amžiaus pabaigoje – XVIII amžiuje fajanso gamybos srityje pirmavo nedidelis Olandijos Delfto miestas. Greitai jį pradėjo mėgdžioti Prancūzijos, Vokietijos, Anglijos ir kitų šalių manufaktūros, tad netrukus susiformavo individualus Delfto stilius. Jam būdingi rytietiški motyvai ir nacionalinės olandų tapybos elementai. Meistriškai atlikti darbai prilygo porceliano gaminiams.

Penkiolika plytelių įrėmintų į rėmą. Plytelės keturkampės, baltame fone mėlynos spalvos tapytas dekoras. Žvejų, namų, laivų, naminių gyvulių motyvas kai kur kartojasi, bet kiekviena jų dekoruota atskirai. 

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Fajanso plytelės daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Siužetas

XVII a. viduryje susiformavo individualus Delfto stilius. Rytietiškų motyvų dekoras pasipildė nacionalinės olandų tapybos elementais. Meistriškai atlikti darbai prilygo porcelianui. Delfto fajanso nacionaliniai ypatumai pasireiškė tapytais siužetais, vaizduojančiais kasdieninį olandų miestiečių ir valstiečių gyvenimą, gamtos peizažus, marinistinius ir biblinius motyvus. Dekoruota mėlyna spalva, fantastiškai varijuota kinų ir japonų tematika. Nuo 1670 m. Rytų stiliaus fajansas tapo pagrindiniu Delftą charakterizuojančiu bruožu. Kitą šimtmetį dėl sunkios politinės padėties amatininkystės apimtys pradėjo mažėti, meninis gaminių lygis pradėjo smukti, ryškėjo kitų šalių porceliano įtaka. XVIII a. pabaigoje padidėjusi Europos šalių fajanso gamintojų konkurencija užtemdė Delfto šlovę.

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Rita Kišonienė
Šaltinis

Rita Kišonienė „Gija, jungianti Delftą ir senąjį Kauna". // Kauno diena, 2002, rugpjūčio 3.

Eksponato autorinės turtinės teisės