Memento mori

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas paveikslas 
Sritys vaizduojamoji dailė
Pirminės apskaitos numeris ČDM G 77293
Inventorinis numeris ČDM Mt 6727
Matmenys aukštis x plotis – 80 x 207 cm
Medžiagos drobė 
Atlikimo, pagaminimo technika aliejinė tapyba 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data XVII a.

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Paveikslas yra itin retas Lietuvos teritorijoje Vanitas tipo kompozicijų pavyzdys, kurios teatrališkais baroko laikais „pamokslavo“ apie gyvenimo tuštybę (lot. vanitas).

Kaip centrinis kompozicijos akcentas žiūrovo žvilgsniui pristatomas yrantis lavonas, po juo dar padėta kaukolė (tai žiūrinčiajam turėtų priminti, koks trapus yra gyvenimas), po kaukole – Šventoji Biblija.

Šalia lavono pavaizduoti gyvenimo tuštybę simbolizuojantys daiktai ir valdžios atributai. Kairėje paveikslo pusėje po karinės atributikos objektais (buožė, kardas, šalmas) išdėstyti su dvasiniu luomu susiję daiktai: mitra (vyskupo kepurė), tiara (popiežiaus kepurė), gulinti ant knygos su užrašu Regula Vitae (Gyvenimo regula vadinamos vienuolijos gyvenimo taisykles bei pašaukimą apibrėžiančios nuostatos), karūna (pasaulietinės valdžios ženklas), kardinolo skrybėlė ir raktas. Ši daiktų grupė kalba, kad net dvasininkijos luomas ir jų turėta galia yra bejėgiai prieš mirtį ir laiko tėkmę, kurią simbolizuoja kairiajame kampe įkomponuotas smėlio laikrodis. Toliau į dešinę išdėstyti didikų luomų ir žmogiškų užsiėmimų bei ydų atributai: kunigaikščio kepurė, senoviniai ginklai – bulava ir buzdiganas, skeptras, juokdario kepurė, pinigų kapšelis su išbyrėjusiomis monetomis, nuvirtęs juodas gėrimo butelis, kortos, lošimo kauliukai ir nemažai meninę bei mokslinę veiklą žyminčių objektų: piešinys, lapas su gaidomis, paletė su teptukais, liutnia,  gaublys, mediko butelis su užrašu Av. Cor (širdžiai) bei indas su burbuliuojančiu skysčiu ir lazdele – (al)chemiko atributai, kuriuos apšviečia apatiniame kampe stovinti žvakė, primenanti apie tikrąjį bet kurios šviesos šaltinį anapusybėje.

Paveikslo mintį papildomai paaiškina baltose juostose įrašyti lotyniški tekstai iš Šv. Rašto. Viršuje, plačiausioje juostoje, sudėliotos kelios frazės iš Jobo knygos: Kur yra to didiko namai ? Kur ta palapinė, kur nedorėlis gyveno ? (Job 21, 28). Juk mes patys lyg tik vakar užgimę ir nieko nežinome (Job 8, 9). Mano dienos eiklesnės už bėgiką, prabėga ir laimės neatneša (Job 9, 25).

Virš numirusiojo galvos esantis užrašas – vėlgi iš Jobo knygos su šiek tiek pakeista žodžių eilės tvarka reiškia: Tenai, kur paskirti namai kiekvienam gyvajam (Job 30, 23) ir nurodo, kad tik amžinybėje yra tikrieji mūsų namai. Užrašas po lavonu iš Izaijo knygos primena, kas laukia kiekvieno mirtingojo: Tavo guolis yra lervos, o tavo apklotas – kirmėlės (Iz 14, 11). Paveikslo kairiajame kampe prie smėlio laikrodžio nevisiškai išlikęs užrašas greičiausiai yra 33 psalmės eilutė: Bet einantiems pas Viešpatį nieko netrūksta (Ps 33, 11). Virš indo su burbuliuojančiu skysčiu įkomponuotas užrašas omnia vana yra tarsi pagrindinis kompozicijos šūkis – viskas tuštybė, todėl trimis trumpais užrašais paveikslo apačioje kūrinio autorius kviečia nuolat pagalvoti Apie Dievą, šį Momentą, Amžinybę.

                                                                                                                                                Aprašo autorė Violeta Krištopaitytė

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Memento mori daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Raminta Cinelienė

Įrašų, ženklų, signatūrų informacija

Transkripcija Signatūros tipas Įrašo autorius Vieta Įrašo data  

Viršuje kairėje: Constitutia est domus iddi omni vivanti

Kairėje centre: BIBLIA SACRA

Apačioje kairėje: Ipite (?) non evit amn (?)

Centre, po lavonu: subter te sternetur tinea et perimentum tuv‘ erunt vermes. Isa. cap. (14.V.II.)

Viršuje ant plačios juostos: VBI EST DOMVS PRINCIPIS ET VBI TABERNACULA IMPIORUM. JOB. XXI. HESTERNI SUMą. QVONIAM SICUT VMBRA DIES NOSTRI SUPER TERRAM. JOB: 8: DIES MEI VELOCIORES FUERUNT CURSORE FUGERUNT ET NON VIDERUNT BONUM. JOB: IX. 25.

Apačioje 3 užrašai (ant atskirų kaspinų): OBOZE; OMOMENCIE; OWIEZNOSCI.

 

 

 

įrašas daugiau informacijos...