• Balys Buračas (1897–1972): žmonės su tautiniais drabužiais

     Balys Buračas (1897–1972): žmonės su tautiniais drabužiais

   Balys Buračas gimė 1897 m. sausio 18 d. Sidarių kaime, Šiaulių apskrityje. 1915 m. įsigijo pirmąjį dumplinį fotoaparatą, sėkmingai išsimainęs jį su vokiečių kareiviu į savo įmantriai drožinėtą lazdą. Nuo 1928-ųjų atsidėjo kraštotyrinei veiklai – B. Buračas pirmasis Lietuvoje panaudojo fotoaparatą kraštotyros tikslams, reportažinėmis bei dokumentinėmis fotografijomis sukūrė platų ir tikrovišką etnografinės Lietuvos paveikslą, kurį sentimentaliai įvardijo: „Tai Lietuvėlė vakar...“ Tarptautiniu mastu fotografas įvertintas dar 1937 m. Paryžiuje. Pasaulinėje parodoje „Menas ir technika šiuolaikinėje visuomenėje“ už ten eksponuotą 27 etnografinių fotografijų kolekciją pelnė Didįjį aukso medalį. Jis sėkmingai bendradarbiavo su „Illustrated London News“, garsiąja „Larousse“ enciklopedija, čekų, vokiečių spauda.

   Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje 2017-08-17 – 2017-09-17 veikė fotografijų paroda „Tuojau fotografuoju. Balys Buračas (1897–1972)“, skirta 120-osioms kraštotyrininko ir fotografo gimimo metinėms pažymėti. Minint 2017-uosius – Tautinio kostiumo metus, parodos akcentu tapo žmonių su tautiniais drabužiais nuotraukos, kurių skaitmeniniai vaizdai yra rodomi ir šioje virtualioje parodoje.

   Stiklo ir filmo negatyvuose užfiksuoti žmonės, dėvintys tautinius drabužius: dainininkai, vestuvininkai, muzikantai, švenčių dalyviai, nufotografuoti keturiuose etnografiniuose Lietuvos regionuose: Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Suvalkijoje ir Žemaitijoje.

   Portretiniams stovinčių ir sėdinčių žmonių atvaizdams būdingas surežisuotas ir reportažinis siužetas bei portretuojamojo asmens sudvasinimas, o tautiniai drabužiai atspindi nacionalinio kostiumo tendencijas XX a. pradžioje, parodo jų dėvėjimo progas. Juos žmonės vilkėdavo asmeninių ir valstybinių švenčių metu.

   Fotodokumentuose matoma tautinių drabužių visuma ir jų detalės. Moterų statusą šeimoje atspindi galvos apdangalai: demonstruojančių savo vestuvinius drabužius galvas dengia kalpokai, puošti dirbtinėmis gėlėmis, kitos ryši nuometus, skareles, dėvi kepurėles. Vyrų tautiniai drabužiai fotografijose kuklūs: ilgi balti drobiniai marškiniai ir kelnės, liemenės arba tamsūs kostiumai, papildyti skrybėlėmis, kepurėmis, juostomis ar margomis kojinėmis. Žmonių su tautiniais drabužiais fotografijos nukelia stebėtoją į romantizuotą XX a. tarpukario Lietuvą, parodo to periodo tautinio kostiumo madą.


   Monika Gineikienė

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 3
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.