• Petro RIMŠOS (1881–1961) inicialinės raidės

   Petro RIMŠOS (1881–1961) inicialinės raidės

   Petras Rimša iš viso sukūrė tris inicialų komplektus. Pirmąjį pagal užsakymą atliko apie 1912 m. ir tais pačiais metais eksponavo VI lietuvių dailės parodoje. Inicialus dailininkas kūrė laikydamasis atitinkamų komponavimo principų, kuriuos išsamiai aprašė savo prisiminimuose: „Rodos, pavyko išlaikyti vieną charakterį ir vienodą inicialų aprėminimą, tačiau rėmelių ornamentai, sukurti tautiniais motyvais, neatsikartojantys. Piešinio centre – raidė, o jos fone kažką turįs reikšti apskritimas. Apskritimai papuošti skirtingais ornamentais, daugiausiai gėlių, rečiau kitokiais, pavyzdžiui, lietuviškų kryžių (raidė „O“), prijuosčių („I“). Šalia apskritimo taip pat gėlelės. Visos raidės su taškų apvadais.“(1)
   Inicialai buvo pastebėti ir gerai įvertinti. Antai, Antanas Žmuidzinavičius knygoje „Gyvenimas ir paletė“ (1961), vardindamas išskirtiniausius 1912 m. parodos kūrinius, pažymi, jog „P. Rimša tarp kitko išstatė didžiulę grupę „Kova“, „Artojas“ (jaučiai), „Malda“ ir gražius grafikos darbus – inicialus.“ (2)
   Tačiau pats Rimša labiausiai vertino antrąjį komplektą, sukurtą 1918–1919 m.: „Pastarąjį laikau geriausiu, nes viso komplekto charakteris labiausiai išlaikytas: inicialai be rėmelių, o raidės neturi fono. Bendri bruožai – pelėdukė kiekvienos raidės viršuje ir žemai vienodos kojelės, iš kurių iškilęs stiebas su lapukais. Visos raidės turi po vieną kojelę, tik trejetas su dviem (I, T, Y). Raidžių ornamentai įvairūs, susieti su jų forma. Šio komplekto inicialai buvo daug kur panaudoti.“(3)
   Siekiant atskleisti visumą, šioje parodoje eksponuojami ir trečiojo komplekto inicialų pavyzdžiai, sukurti kiek vėliau – 1921–1923 metais. Rinkinys nebuvo užsakytas, jį dailininkas kūrė „...kada pritekdamas, daugiausia Naudžiuose. Raidės čia rašytinės. Inicialai labiau į platumą, o ne į aukštį nusitęsę. Be to, jie su dviem rėmeliais: vidiniu – linijos ir kraštiniu – katpėdėlių. Visų raidžių šonuose kartojasi iš kojelės stiebelis su lapeliais. Šio komplekto inicialai niekur nenaudoti.“(4)
   Rimšos inicialinių raidžių komplektai yra puikūs kaligrafijos ir šrifto pavyzdžiai, turintys secesinio bei art deco stiliaus bruožų.

   Citatos:
   1. J. Rimantas, Petras Rimša pasakoja, Vilnius: Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1964, p. 231.
   2. Antanas Žmuidzinavičius, Gyvenimas ir paletė, Vilnius: Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1964, p. 149.
   3. J. Rimantas, Petras Rimša pasakoja, Vilnius: Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1964, p. 231.
   4. Ten pat.

   Parengė Aušra Vasiliauskienė

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 4
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.