• Kauno miesto paveldo paminklai sovietmečiu: kraštotyrininko Aleksandro Pleskačiausko fotografijos

   Kauno miesto paveldo paminklai sovietmečiu: kraštotyrininko Aleksandro Pleskačiausko fotografijos

   2021 m., minint 100-ąsias kraštotyrininko ir fotografo Aleksandro Pleskačiausko gimimo metines, šia proga parengta virtuali jo fotografijų paroda.

   A. Pleskačiauskas gimė 1921 m. birželio 6 d. Vilniuje, tačiau, nepraėjus nė metams, jo tėvai su tuomet mažuoju Aleksandru atsikėlė gyventi į Kauną. Nepaisant būsimo kraštotyrininko ir fotografo šeimą palietusių pokario metų trėmimų į Sibirą, A. Pleskačiauskui Kaunas tapo neatsiejama viso gyvenimo ir atrastų pomėgių dalimi. Po tremties Sibire grįžo gyventi į Kauną ir visą gyvenimą dirbo su statybomis ir jų organizavimu susijusį darbą. Tik 1981 m. išėjęs į pensiją, atrado naują aistrą – fotografiją. Anot Kauno apskrities viešosios bibliotekos parengtos A. Pleskačiausko biografijos, labai mylėdamas Kauną, daug laiko praleisdavo fotografuodamas jo istorinius, nykstančius statinius, moderniąją architektūrą, taip pat mėgo keliauti po Lietuvą ir fotografuoti įvairių miestelių bažnyčias, bibliotekose rinko medžiagą apie Kauno istoriją, buvo kviečiamas vesti ekskursijas, skaityti pranešimus. Dar jaunystėje atsiradusi aistra knygoms Aleksandrą lydėjo visą gyvenimą: jis skaitė lietuvių, rusų, lenkų kalbomis, buvo sukaupęs nemažą biblioteką, domėjosi istorija, menais, filosofija, kultūra, klasikine grožine literatūra. |Iš kitų sovietmečiu fotoaparatu Lietuvos miestus, pastatus fiksavusių profesionalių ar mėgėjų fotografų A. Pleskačiauską išskiria tai, kad nuotraukos buvo archyvuojamos itin kruopščiai, su aprašymais. Neretai aprašymai būdavo labai išsamūs, gilinantis į miesto, gatvės, pastato istorinius faktus. Fotografijas A. Pleskačiauskas klijuodavo ant storesnio popieriaus lakštų ar į albumus ir, turėdamas puikią kaligrafinę rašyseną, prie nuotraukos dailiai aprašydavo įamžintus objektus. Taip kraštotyrininkas ir fotografas buvo sukaupęs nemažą archyvą tiek pavienių fotografijų, tiek teminių albumų su įklijuotomis nuotraukomis.

   A. Pleskačiauskas mirė sulaukęs tik 67-ojo gimtadienio, tačiau paliko nemažą sovietmečio Kauno, įvairių kitų Lietuvos vietovių įamžintų vaizdų archyvą. Dalis tokios fotografijų kolekcijos, albumų saugoma Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, o Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugoma 300 pavienių fotografijų, paklijuotų ant storo popieriaus, su ranka rašytais įrašais. Šioje virtualioje parodoje susipažinsite su dalimi muziejuje saugomos kolekcijos – sovietmečiu įamžintais Kauno, pačiam A. Pleskačiauskui labai svarbaus miesto, vaizdais ir architektūriniais paminklais.

   Parengė Aidas Kulbokas

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 5
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.