• Vokietijos kraštovaizdžio panorama Johanneso HÄNSCHO tapyboje

   Vokietijos kraštovaizdžio panorama Johanneso HÄNSCHO tapyboje

   Parodoje pristatoma žymaus vokiečių dailininko, peizažisto Johanneso Hänscho (1875–1945) kūryba iš garsaus meno kolekcininko ir mecenato Mykolo Žilinsko (1904–1992) Lietuvai padovanotos kolekcijos. 1940 m. pasitraukęs į Vakarus, M. Žilinskas po karo įsikūrė Vakarų Berlyne ir ėmė kolekcionuoti meno kūrinius. Neilgai trukus po J. Hänscho mirties jam pavyko nupirkti ir nemažą dailininko kūrybinio palikimo dalį, apimančią platų keturiasdešimties metų laikotarpį. Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui mecenato dovanotoje kolekcijoje saugomas net 91 šio dailininko kūrinys, ir tai yra didžiausias jo darbų rinkinys už Vokietijos ribų. J. Hänschas yra sukūręs natiurmortų, portretų, autoportretų, tačiau didžiausią ir reikšmingiausią jo kūrybos dalį sudaro peizažai. Būtent jais ir kviečiame pasigėrėti šioje parodoje.

   Gimęs Berlyno skulptoriaus Adolfo Hänscho šeimoje, Johannesas pažintį su menu pradėjo tėvo studijoje, vėliau mokslus tęsė kitų skulptorių dirbtuvėse, kol, susižavėjęs tapyba, nusprendė tapti tapytoju. 1897 m. jis įstojo į Berlyno karališkosios aukštosios menų mokyklos peizažinės tapybos klasę. Būsimajam dailininkui čia dėstė ir jį įkvėpė garsūs XIX–XX a. sandūros tapytojai Paulas Vorgangas ir Friedrichas Kallmorgenas. Tačiau didžiausią įtaką J. Hänscho kūrybai turėjo Eugeno Brachto paskaitos. Būtent šis dailininkas, nepailstamai veždamasis savo studentus į nuolatines ekskursijas, išmokė juos pastebėti gimtinės grožį, pirmenybę teikti vietinio kraštovaizdžio eskizams ir plenerinei tapybai. Šią tradiciją tęsė ir kiti dėstytojai, skirdami daug dėmesio gamtos studijoms natūroje. Nuo 1902 m. J. Hänschas tapo kasmetiniu Berlyno parodų dalyviu. 1904 m. dailininkas pradėjo dalyvauti parodose ir Miunchene. 1905–1912 m. jis mokslus tęsė Berlyno dailės akademijoje pas Albertą Hertelį. Po studijų pasirinko laisvo menininko kelią. Nuo 1935 m. tapo Berlyno dailininkų draugijos nariu.

   Dar studijų metais pamėgęs keliauti ir susižavėjęs plenerine tapyba, J. Hänschas tapo tikru gimtinės kraštovaizdžio dainiumi, savo paveiksluose įamžino Vokietijos gamtos grožį bei jos įvairovę. Gausiame kūrybiniame dailininko palikime galime atrasti įvairių jos regionų vaizdų: nuo Šiaurės jūros skalaujamų Zylto salos pakrančių iki pietuose stūksančių didingų Bavarijos Alpių bei Čekijos ir Lenkijos pasienyje besidriekiančių Rūdinių ir Sudetų kalnų. Tačiau daugiausia dailininko dėmesio teko jo gimtai Brandenburgo žemei ir Berlyno apylinkėms. Ypač dailininką žavėjo aplink Berlyną miškų ir parkų apsuptyje išsibarstę gausybė ežerų.

   Daugybę metų atidžiai studijavęs gamtą dailininkas atsiskleidžia kaip puikus pleneristas, sugebantis subtiliai perteikti jos besikeičiančias nuotaikas įvairiu metų bei paros laiku. Parodoje galima pasigėrėti tiek veržlia pavasario žaluma, tiek sodriaspalve vasara, tiek auksaspalviu rudeniu, tiek stingdančiu žiemos baltumu. Taip pat pasigrožėti jos žavesiu brėkštant rytui, įdienojus, leidžiantis saulei ar spindint mėnesienai.

   Parengė Irmantė Šarakauskienė

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 4
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.