• Fotoatvirukai A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejaus fotografijos rinkinyje

   Fotoatvirukai A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejaus fotografijos rinkinyje

   Atvirukas yra įdomi ir ypatinga korespondencijos rūšis. 1870 m. Vokietijoje pasirodė pirmieji iliustruoti atvirukai. 1872 m. atvirukus pradėjo leisti Carinė Rusijos imperija, o 1874 m. Pasaulio pašto kongrese Berne įkurta Pasaulinė pašto sąjunga patvirtino standartinį atviruko dydį: 90 x 140 mm. Nuo 1875 m. atvirukų apyvarta smarkiai išaugo. Lietuvoje pirmieji atvirukai atkeliavo iš Vakarų Europos XIX a. antroje pusėje. Atvirukų „aukso amžiumi“ laikoma XX a. pradžia, kai atradimai fotografijos srityje atvėrė naujas galimybes atvirukų vaizdų įvairovei. Apie 1910-uosius pasirodė fotoatvirukai. Apskritai atvirukai tarnavo ne tik kaip susižinojimo priemonė, bet ir kaip suvenyras, kurį buvo galima rinkti ir saugoti kaip atminimą.

   Pagal apibrėžimą fotoatvirukas įvardijamas kaip fotografiniu būdu ant fotopopieriaus tam tikru tiražu išleistas atvirukas, dažnai su pavadinimu, kurio averse – vaizdas, o reversas neretai su korespondencijai reikalingomis žymomis. Fotoatvirukų gamyba buvo ypač populiari 30–40 dešimtmečiais. Fotopopierių atvirukų gamybai naudojo fotografai, kurie atlikdavo privačius ir viešus užsakymus, fotografijos mėgėjai ir entuziastai – asmeniniam naudojimui, korespondencijai, atsiminimui.

   Virtualioje parodoje pristatomi fotoatvirukai iš A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejaus fotografijos rinkinio pasižymi įvairove. Užfiksuotos dailininko Antano Žmuidzinavičiaus ir jo žmonos Marijos Putvinskaitės-Žmuidzinavičienės gyvenimo akimirkos: kelionės po Lietuvą, veikla Šaulių sąjungoje, dalyvavimas renginiuose, parodų fragmentai bei buvimas draugų ar studentų būryje. Be šių vaizdų, taip pat aptinkame įžymių žmonių portretų, Pirmosios Lietuvių dailės draugijos surengtos parodos eksponatų, kitų menininkų darbų ar apskritai užfiksuotų kaimo vietovių ir jų gyventojų buities fotoatvirukų, kuriuos galima datuoti tarp XX a. pr. ir 4 dešimtmečio.

   Fotoatvirukai yra vertingi šaltiniai apie praeities įvykius, vietoves, žmones, galintys suteikti ne tik vaizdinę, bet ir žodinę informaciją iš antraštės ar adresanto žinutės. Juose užfiksuoti įvairūs kultūros elementai, kurie gali būti svarbūs kultūros, istorijos tyrėjams ir yra tapę mūsų kultūros paveldo dalimi.

   Parengė Daina Zozaitė

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 4
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.