• Marijonos spintos istorijos, I dalis

   Marijonos spintos istorijos, I dalis

   M. Rakauskaitės ir L. Truikio rinkinys išskirtinis tuo, kad, be gausios meno kūrinių, knygų ir plokštelių kolekcijos, jame yra ir labai daug asmeninių šių menininkų daiktų. Negana to, dalis jų yra užfiksuoti senose nuotraukose kartu su savo šeimininkais. Jose matome, iš kur daiktai atkeliavo, kokiomis progomis ir kaip buvo naudojami.

   Šioje parodoje pristatome Marijonos drabužius, aksesuarus ir kosmetikos reikmenis. Šalia kiekvieno daikto matome nuotraukas, kuriose jie įamžinti su savininke. Parodą sudaro dvi dalys, pirmoji skirta asmeniniam solistės gyvenimui. Antroje dalyje ketiname pristatyti jos sceninį gyvenimą – sukurtų vaidmenų nuotraukas ir daiktus, matomus jose.

   Marijonai keliaujant iš Amerikos, didelė dalis jos asmeninių daiktų atkeliavo kartu su ja. Tai liudija nuotraukos, darytos dar prieš jai išvykstant. Kitus daiktus ji įsigijo pakeliui, sustodama didžiuosiuose Europos miestuose. Kur jie įsigyti, nurodo jų etiketės – Paryžiuje, Berlyne, Londone. Taip pat jau gyvendama Lietuvoje ji buvo išvykusi gydytis į Paryžių. Dar viena ilga kelionė jos laukė po daugiau nei 10 metų, nusprendus aplankyti savo gimtinę. Amerikoje solistė susitiko su joje likusiais artimaisiais, surengė kelis koncertus. Šias keliones liudija ant kai kurių kosmetikos priemonių indelių ir buteliukų esančios rausvos Lietuvos muitinės banderolės su 1935–1940 m. datomis. Išlikęs ir ne vienas įvairiausių dydžių ir formų lagaminas. Kai kurie jų skirti tik konkretiems daiktams, pavyzdžiui, skrybėlėms.

   Atkeliavusi į Lietuvą, Marijona apsigyveno Metropolio viešbutyje, pačiame Laisvės alėjos centre. Čia, tame pačiame kambaryje, ji pragyveno daugiau nei 10 metų. Apsistačiusi rytietiškais kilimais, baldais, skulptūrėlėmis ir net iš Amerikos atsivežtu fortepijonu. Greičiausiai būtent iš šio kambario yra išlikusios ir kelios nuotraukos. Ant vienos jų nurodyta 1936 m. data. Nuotraukoje matome solistę sėdinčią prie veidrodžio, apsuptą minėtų kosmetikos ir kvepalų buteliukų, pudros, nagų lako dėžučių gausos. Kai kurie iš jų iki šiol pilni įvairių vis dar kvepiančių miltelių ir substancijų. Išliko ir vaistų buteliukai bei indeliai su tarpukario Kauno ir Palangos vaistinių etiketėmis. Kitoje nuotraukoje, taip pat darytoje viešbučio kambaryje, ant sofos šalia Marijonos guli pagalvėlė, kurią galite pamatyti ir šiandien.
   Drabužiai, rankinės, papuošalai, skrybėlaitės, beretės, bateliai, netgi diržas. Iš turimų nuotraukų matyti, kad jie buvo naudojami įvairiomis progomis. Vaidinant scenoje, koncertuose, šventiniuose renginiuose, minėjimuose, pasipuošti ypatingomis progomis. Vieni jų visiškai suirę, kiti stebėtinai išlikę, nepaisant to, kad, kaip matome iš nuotraukų, buvo tikrai dažnai naudojami. Nešioti tiek Lietuvoje, tiek Amerikoje.

   Nuotraukos atskleidžia ir Marijonos turėtų papuošalų gausą. Išlikęs L. Truikio sudarytas „Imamų gastrolėms papuošalų sąrašas“. Jame detaliai aprašyta apie 20 vienetų, pagamintų iš brangiųjų metalų ir akmenų. Deja, iki šių dienų išliko tik tie, kurių vertė buvo mažiausia. Sovietinės okupacijos pradžios metais L. Truikys surinko brangiausius jos papuošalus ir atidavė kaip kyšį, norėdamas išvaduoti savo gyvenimo draugę iš kalėjimo (Marijona turėjo tik Amerikos pilietybę ir nesutiko turėti sovietinį pasą, o tai nepatiko naujajai valdžiai). Dalį kitų papuošalų solistė išdovanojo sunkmečiu jai padėjusiems žmonėms.
   Vieni mėgstamiausių jos papuošalų buvo nedidukė šviesaus metalo pasagėlės formos segė, puošta skaidraus stiklo akutėmis, ir auskarai. Tokią pat segę turėjo ir L. Truikys. Tai buvo tarsi jų draugystės simbolis, ir abu menininkai pageidavo būti palaidoti su šiais papuošalais. Sklando įvairiausių pasakojimų apie šį jų prašymą. Tačiau yra likę tik auskarai, tad norime tikėti, kad jų valia buvo išpildyta. Galima pamatyti ne vieną nuotrauką, kurioje Marijona pasipuošusi šia sage ir auskarais. Viena jų daryta laive, solistei grįžtant iš apsilankymo Amerikoje.

   Susipažinusi su L. Truikiu, Marijona su visu savo turtu persikraustė į išnuomotą butą A. Žmuidzinavičiaus name Putvinskio gatvėje Kaune. Vėliau, ieškodami ramesnės vietos, karo metu jie atsikėlė į paskutinius savo namus – butą E. Fryko gatvės 14-tame name Ąžuolų kalno šlaite. Čia abu praleido likusį savo gyvenimą. Po Marijonos mirties šeimininkas kruopščiai išsaugojo visą savo damos turtą. Puspilniai buteliukai, sudėvėti drabužiai ir batai, sulūžę, sudužę ir suirę papuošalai tada galėjo pasirodyti labai menkaverčiai. Tačiau dabar jie įgijo savo istorinę vertę. Tarpukario mados bei dizaino tyrėjams ir smalsioms šiuolaikinėms damoms šie daiktai gali daug ką atskleisti. Tad džiaugiamės, kad visus juos kartu su pasaulinės vertės meno kolekcija šeimininkas testamentu paliko valstybei, su sąlyga, kad viskas bus eksponuojama jų namuose ir prieinama žmonėms.

   Platesnėmis istorijomis apie šiuos daiktus ir jų šeimininkus dalinamės L. Truikio ir M. Rakauskaitės namų-muziejaus Facebook paskyroje.
   https://www.facebook.com/Truikionamai

   Parengė Rasa Bieliūnaitė

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 4
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.