• Lenkijos karalių dvaro medaliai Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose

   Lenkijos karalių dvaro medaliai Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose

   Lietuvos ir Lenkijos medalių istorija prasidėjo Žygimanto Senojo dvare, jam vedus Boną Sforcą, kuri į karališkąjį dvarą įnešė daug Europoje populiarių naujovių. Lenkijos ir Lietuvos valdovas tapo pagrindiniu medalių mecenatu, todėl dauguma pirmųjų Lietuvos ir Lenkijos medalių yra skirti valdovui. Lietuvos dvaruose sukauptos medalių kolekcijos per okupacijas išsibarstė po visą pasaulį, todėl Lietuvoje to meto medalių turime mažai.
   XIX a. kunigaikščio Edvardo Račinskio (Edvard Hr. Raczysnki) Lenkijos medalių sąvado I tome minima, kad seniausiu lenkišku medaliu laikomas Žygimanto I medalis su įrašu lenkų kalba reverse: „PRAWO ZIIWE CHCE“. Tame sąvade jis aprašomas pagal Jono Jokūbo Lucko (Johann Jacob Luck) 1620 m. Europos medalių kataloge pateiktą medalio piešinį.
   Lucko kataloge medalį aprašęs Aleksandras Gvanjinis (Alexander Guagninus) tvirtino, kad tai medalis, skirtas Oršos mūšio pergalei 1514 m. pagerbti, bet medalio iliustracijoje nėra jokių ženklų, siejančių jį su Oršos mūšiu. A. M. Račkaus įsigytas muziejuje saugomas medalis (ČDM Nn 42569 ) yra su įrašu reverso apačioje: „VICT. AD ORSHAM AN 1514“. Tai leistų spėti, kad mūsų turimas liedintas medalis yra tas, kurį aprašė Aleksandras Gvanjinis, o Lucko knygos dailininkas galėjo šiek tiek laisvai interpretuoti jo išvaizdą.
   Iš A. M. Račkaus muziejus gavo ir išskirtinės kokybės Žygimanto Senojo 1527 metų jubiliejinį medalio, priskiriamo Hansui Schwarzui (1492–1528?), kopiją (ČDM Nn 42537). Hansas Schwarzas šiandien vadinamas tikruoju Vokietijos renesanso medalių meno tėvu. 1526–1527 m. Kanclerio Krzysztofo Szydłowieckio kvietimu atvykęs į Lenkiją, jis sukūrė kanclerio portretinį medalį ir penkis arba šešis Žygimanto Senojo medalius. Tyrinėjant medalį pavyko rasti briaunoje įkaltą lapelio formos ženklą. Žinoma, kad H. Schwarzas visus savo sukurtus medalius žymėjo arba parašu, arba panašios formos, kaip parašas, lapeliu. Mikroskopinis autoriaus ženklas prestižinio medalio briaunoje rodytų, kad tai paties H. Schwarzo pagamintas medalis.
   Trečias medalis, įeinantis į žymiausių Lenkijos medalių istoriją, tai Žygimanto Augusto 1548 m. medalis (ČDM Nn 42568), sprendžiant pagal legendą, sukurtas Dominiko Veneto (Dominicus Venetus). Medalis buvo skirtas Žygimanto Augusto karūnavimo Lenkijos karaliumi 1548 m. proga. Spėjama, kad jis sukurtas Krokuvoje. XIX a. Lenkijoje buvo platinama jo replika, kaldinta iš sidabro, o du geros kokybės bronziniai lieti originalai šiuo metu saugomi Londono Britų muziejuje. Račkaus įsigytas medalis yra sužalotas laiko: nudilęs, briaunos apgadintos, išgręžta skylutė medaliui pakabinti.
   A. M. Račkaus įsigijo ir iš bronzos nulietą, kaip manoma, Bonos Sforcos atsivežto italų dailininko ir architekto Giovanni Jacopo Caraglio (apie 1500–1565) sukurtą Žygimanto Augusto portretinio medalio kopiją (ČDM Nn 42567). Šiandien jis vadinamas medaliu religiniams ginčams pažymėti. Jo puikios kokybės egzempliorius saugomas Varšuvoje. Bronzinis variantas, esantis mūsų muziejuje, sprendžiant iš identiškų detalių, yra gamintas tuo pat metu, kaip ir Ermitaže esantis sidabrinis egzempliorius. Žygimantas Augustas vaizduojamas su puošniais šarvais, išraižytais juvelyriškai tiksliai. Žygimanto Augusto medalis atspindi susižavėjimą antika, nes išlieto medalio dirbtinė patina ir sendinimas daryti tam, kad medalis būtų kuo panašesnis į iškastines antikines monetas; reversas yra visiška senųjų Romos monetų imitacija, toks pat, kaip Anoniminiam Milano medalių meistrui priskiriamo Piantanido medalio reversas, sukurtas apie 1550 m.
   Šalia šių išskirtinių medalių A. M. Račkus įsigijo Petro Miškovskio (1510–1591), Krokuvos vyskupo (1577–1591), Karūnos vicekanclerio ir karaliaus sekretoriaus bronzinę sidabruotą medalio kopiją (ČDM Nn 42572). Manoma, kad medalis sukurtas 1520 m. Yra žinomi vienetiniai auksiniai ir sidabriniai šio medalio egzemplioriai.

   Parengė Ignas Narbutas

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 5
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 1
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.